Finala Ligii Campionilor la fotbal feminin

fgemFotbal, fotbal şi iar fotbal, însă de această dată, fotbal feminin. Finala Ligii Campionilor la fotbal feminin jucată pe Stamford Bridge şi-a desemnat în această seară câştigătoarea. Wolfsburg (Germania) a învins cu scorul de 1-0 formaţia franceză Olympique Lyonnais şi a câştigat pentru prima dată Liga Campionilor la fotbal feminin. Şi România a avut rolul ei în această finală prin cele 4 arbitre desemnate de UEFA. Aşadar, arbitrele acestei partide au fost Teodora Albon (Cluj) – Petruţa Iugulescu (Târgovişte) si Mihaela Gomoescu Ţepuşă (Bucureşti). Rezervă: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel).

Meciul a început cu deţinătoarea trofeului (Lyon) în atac, iar în minutul 11, Amandine Henry a dat cu capul aproape de stâlpul din dreapta porţii lui Vetterlein.
Replica nemţoaicelor a venit abia în minutul 39, când, după o greşeală a fundaşului central, Renard, mingea ajunge la Martina Muller, care trimite puţin pe lângă poarta franţuzoaicelor.
A doua parte a părut să fie a lui Olympique Lyon, care imediat după reluarea partidei a şi avut prima ocazie de gol prin Thomis. Aceeaşi jucătoare a mai avut un şut de la 16 metri în minutul 60, însă portarul nemţoaicelor a reuşit să reţină balonul.
Contrar cursului jocului, Wolfsburg a deschis scorul în minutul 73 prin Martina Muller, după un penalty comis de Georges. Astfel, pentru Lyon este primul gol primit în ultimele 4 finale ale Ligii Campionilor.
Ultima ocazie de gol a venit în ultimul minut de joc al partidei şi a aparţinut tot nemţoaicelor, însă Magull nu a reuşit să trimită pe spaţiul porţii din 10 metri.