FOTO Avem o echipă de volei care a câștigat un trofeu european » Ce facem cu ea că pe public îl doare-n cur?

voleiCSM București a câștigat Challenge Cup după ce s-a impus și în returul din Turcia în fața lui Trabzon, scor 3-1 (6-2 la general).

Înfiinţată în urmă cu nouă ani, CSM Bucureşti a fost la prima finală europeană din istoria sa, dar şi a voleiului feminin românesc, ultima medalie datând din 1974, când Dinamo Bucureşti a obţinut bronzul în Cupa Cupelor.

Așa și?

Pe cine interesează? Pe nimeni. Vă spun eu că pe nimeni.

Meciul bucureștencelor a fost făcut liveSCORE pe GSP.ro și extrem de puțină lume l-a accesat. Mai mult, nici măcar după ce s-a intrat în BREAKING NEWS odată cu câștigarea trofeului știrea n-a făcut mare brânză.

Mai exact, până la momentul redactării acestui articol (1:25), știrea ”BREAKING NEWS Zi mare pentru voleiul românesc » CSM București A CÂȘTIGAT Challenge Cup în fața lui Trabzon” a strâns doar 15972 de vizualizări.

Cifra asta nu reprezintă nimic în online-ul românesc. Este echivalentă cu un meci de liga a doua din România transmis în format liveSCORE.

De aici vine și întrebarea mea: De ce toată lumea spune că site-urile de sport nu produc conținut exclusiv pe sport, când acest conținut nu mai e accesat de public?

De ce se cere ceva ce nu se dorește?

Pun pariu că dacă în locul știrii ăsteia era un alt articol în care erau 3-4 poze cu una în țâțele goale sigur făcea peste 50.000 de vizualizări.